Uygulama2

                               GÜNLÜK PLAN
ETKİNLİK ADI: ‘Renkli Balonlar’
ETKİNLİK TÜRÜ: (Bütünleştirilmiş büyük grup drama ve matematik etkinliği)
 Yaş grubu (Ay) :36-48 ay
Güne Başlama Zamanı
Sınıfa gelen çocuklar güler yüzlü bir şekilde karşılanarak selamlaşılır. Çocukların sınıfiçi ortama hazırlanmaları istenir. Bu sırada okula gelmeyen çocuk varsa tespit edilir. Çocuklarla günlük olaylar hakkında sohbet edilir.
Oyun Zamanı
Çocuklara hangi oyun merkezinde oynamak istedikleri sorularak yönlendirme yapılır. Oyun merkezinde olan çocuklar gözlemlenir.
Kahvaltı- Temizlik
Kahvaltı saatinin gelmesiyle birlikte çocukların hazırlanmaları sağlanır. Tek sıra halinde tuvalet ve lavabo ihtiyacı giderilerek yemekhaneye gidilir. Yemek kuralları hatırlatılarak yemeğe başlanır.
KAZANIM VE GÖSTERGELER
Bilişsel Gelişim
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
Göstergeleri:
Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler.
İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler.
Gerçek durumu inceler.
Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.
Kazanım 4: Nesneleri sayar.
Göstergeleri:
Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.
Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.
Kazanım 16: Nesneleri kullanarak basit toplama ve çıkarma işlemlerini yapar.
Göstergeleri:
Nesne grubuna belirtilen sayı kadar nesne ekler.
Nesne grubundan belirtilen sayı kadar nesneyi ayırır.

Dil Gelişimi
Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır.
Göstergeleri:
Konuşma sırasında göz teması kurar.
Jest ve mimikleri anlar.
Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.
Konuşmayı başlatır.
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.

Motor Gelişimi
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar.

Öğrenme Süreci
 Öğretmen, öğrencilere, “hepinizin seveceği bir drama etkinliğimiz var.” Diyerek hem drama çalışmasına farkındalık kazandırır hem de öğrencilerin ilgisini çeker.Öğretmen öğrencilere, “Şimdi hepiniz sönük bir balon olsun diyerek yönerge verir. Tüm grup el ele tutuşup, ortada toplanır.
Çocuklar, birbirine iyice sokularak, sıkışık olarak dururlar. Öğretmenin “Şimdi balonu şişirelim.” Demesi üzerine, herkes ağzıyla “Fıssss… Fıssss” diye ses çıkarırken, daire yavaş yavaş genişler ve gerilir. En sonunda her çocuk, iyice gerilir. Öğretmen “Paaaaaaattt” diye bağırır. Balon patlamıştır ve herkes yere, halının üzerine serilir ve dinlenmeye geçilir. Biraz dinlendikten sonra öğretmen sınıfa içerisinde balonların olduğu kutu getirir. Öğretmen çocuklara oyun oynayacaklarını söyler ve oyunu anlatır. Öğretmen müzik açacağını ve müzik eşliğinde çocukların balonlara dokunmadan dans etmelerini ve müzik durduğunda her çocuğun bir balon almasını söyler. (Balonların üzerinde 1den 5e kadar sayılar yazmaktadır.)Öğretmen balonları alan çocuklardan iki kişiyi seçer ve balonlar tahtaya elektriklendirme yöntemiyle (saça yada kıyafete sürterek) yapıştırılarak balonlarda yazılı olan sayıların toplamı sağlanır. Oyun bütün çocuklarla uygulanarak yaptırılır. Oyun sonunda balonlar tekrar dağıtılır.

Eve Gitme Zamanı
Gitme saatinin gelmesiyle birlikte çocukların hazırlanmaları sağlanır. Velisi gelen çocukla güler yüzlü bir şekilde vedalaşılır.

Değerlendirme
Çocuklar minderler üzerine otururlar ve gün içinde yapılan etkinlikler hakkında sorular sorulur.
Balon patladığında nasıl bir duygu yaşadınız?
 Etkinlikler esnasında eğlendiniz mi?
Balon nasıl şişer?
Hangi etkinlikte zorlandınız?
Balon neden patlar?
Balon patlarken nasıl ses çıkarır?
Toplama işlemi kolay mı? Gibi soru cevap eşliğinde sohbet edilir.

Materyaller: balon, tahta

Kavram ve Sözcükler: toplama, patladı, sönük

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar: Etkinlikler esnasında çocukların kaza yaşamamaları  için uyarılır.


Yorumlar